Aktualności

Jak eksperymentować w KMO 21.03 w Warszawie

Jak eksperymentować w KMO to 6,5-godzinne warsztaty przeznaczone dla edukatorów specjalizujących się w różnych dziedzinach i pracujących na wszystkich poziomach kształcenia. Podczas spotkania będziemy opierać się na metodzie uczenia się przez dociekanie (ang. inquiery-based learning – IBL). Nie pokażemy na nim serii wielu pomysłów, a skupimy się na metodzie badań na przykładzie jednego doświadczenia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby rozwijać zarówno swój warsztat pracy naukowej jak i prowadzenia uczniów przez samodzielne projektowanie eksperymentów!

Jak eksperymentować w Klubie Młodego Odkrywcy to 6,5-godzinne warsztaty przeznaczone dla edukatorów specjalizujących się w różnych dziedzinach i pracujących na wszystkich poziomach kształcenia. Spotkanie będzie miało trzy części odpowiadające różnym etapom samodzielności badawczej i zarazem metody uczenia się przez dociekanie (ang. inquiery-based learning – IBL).  W pierwszej części zajęć

uczestnicy przeprowadzą doświadczenie wedle przygotowanej przez nas instrukcji. W drugiej części otrzymają od nas problem do rozwiązania, a następnie sami zaplanują badanie i dobiorą materiały niezbędne do jego realizacji. W ostatniej części warsztatów sami zaprojektują i przeprowadzą cały proces badawczy. Pracując w niewielkich grupach, sprawdzą, jak w oparciu o wykonywany samodzielnie eksperyment krok po kroku dochodzić do wiedzy, nie poprzestając na „efekcie wow!”.

Podczas warsztatów uczestnicy zanurzą się głęboko w jeden eksperyment. Zbadają zmienne, postawią własne hipotezy, które będą badać i przeprowadzą dyskusję wyników. Podczas tego spotkania uczestnicy rozwiną zarówno swój warsztat pracy naukowej jak i prowadzenia uczniów przez samodzielne projektowanie eksperymentów. Nie pokażemy na nim serii wielu pomysłów, a skupimy się na metodzie badań na przykładzie jednego doświadczenia.

Podczas warsztatów uczestnicy:

  • zaplanują i przeprowadzą eksperyment, a także przeanalizują jego wyniki, zgodnie z założeniami metody badawczej i metody uczenia się poprzez dociekanie naukowe;
  • poznają kolejne etapy dociekania naukowego, zidentyfikują ich najważniejsze elementy i przyjrzą się różnym rolom, jakie powinien pełnić nauczyciel w poszczególnych fazach procesu;
  • przedyskutują metody pracy z dziećmi i młodzieżą, zachęcające do samodzielnego zadawania pytań i eksperymentowania;
  • dowiedzą się, jak tworzyć środowisko, w którym uczący się samodzielnie stawiają hipotezy, projektują eksperymenty i na ich podstawie dochodzą do wiedzy.

Na warsztaty zapraszamy wszystkie osoby dorosłe pracujące z dziećmi i młodzieżą chcące szlifować swój warsztat pracy metodą badawczą. Pierwszeństwo będą mieli Opiekunowie z województwa Mazowieckiego.

Zapisy do 28.02 do godziny 12.00 przez formularz. Potwierdzenie zakwalifikowania się na warsztaty prześlemy najpóźniej 03.03.2020.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Centrum Nauki Kopernik 21.03.2020 (sobota) w godzinach 9.00-15.00.

Zapisanie się na wydarzenie jest jednoznaczne z akceptacją Regulamin szkoleń KMO w CNK 2020.

Data dodania: 06.02.2020 Autor: Administrator Data wydarzenia: 21.03.2020 Miasto: Warszawa