W oczekiwaniu na pełnię wiosny.

Data dodania: 10.05.2019 Autor: Anna Ryba

 

Klubowicze z „Akademii Doświadczalskich” w oczekiwaniu na wiosnę oraz jej ciepłe i słoneczne dni rozpoczęli prace nad własną hodowlą roślin.

Trzy i czterolatki z wielkim zapałem zabrały się do pracy. W pierwszy etapie Klubowicze obejrzeli ilustracje poszczególnych roślin oraz przypomnieli sobie ich budowę. Z czego składa się roślina? Czy nasiona są potrzebne aby wyrosła nowa?

Następnie przeszliśmy do oglądania wybranych nasion i sadzonek cebuli. Do dyspozycji była fasolka , groch, słonecznik jadalny, dynia i cebulka dymka. Każdy mógł wybrać to, co mu się podoba. Dostarczyło to dużo satysfakcji z pracy, pozwoliło rozwinąć umiejętności dokonywania wyborów oraz uczyć się współdziałania w grupie. Warto zwrócić uwagę na ich kolor, kształt oraz wielkość. Dzieci dowiedziały się, co to są nasiona, co się w nich znajduje. Wśród jadalnych nasion dzieci rozpoznały słonecznik i dynię. Dowiedziały się również, że nasiona fasoli i grochu są jadalne, ale tylko po ugotowaniu. Natomiast sadzonka cebulki dymki gotowa będzie do spożycie w momencie, kiedy będzie już miała zielone listki. A jak powstała cebula? Też z nasiona – były zdziwione.

Do rozpoczęcia uprawy potrzebne jest przygotowanie odpowiednich pojemników na ziemię i rozsianie ich w grupach lub indywidualnie. Maluchom należy pokazać, że podstawą jest używanie odpowiednich narzędzi – małych łopatek czy konewek z wodą.

Po tym etapie przeszliśmy do samodzielnego wysiewania nasion i sadzenia cebulek w pojemnikach. Ustawienie ich na oknie dostarczy im odpowiedniej ilości światła, a systematyczne podlewanie i pielęgnacja, do możliwość bacznego obserwowania ich wzrostu.

Na efekty trzeba było trochę poczekać, ale kiedy roślina wypuściła pierwsze korzenie, można było zademonstrować je dzieciom. Następnie były pierwsze listki, ich rozwój i wzrost roślin.
Po wszystkim dzieci zabrały do domu założone hodowle, aby dalej pielęgnować je wspólnie z rodzicami, a potem nawet zdegustować.

DODAJ INSPIRACJĘ

Masz ciekawy pomysł na inspirację dla innych odkrywców? Uzupełnij formularz i prześlij go do nas.

DODAJ INSPIRACJĘ