Aktualności

Konkurs "KMO na 23. Pikniku Naukowym" rozstrzygnięty!

6 zwycięskich zespołów zaprezentuje swoje doświadczenia na tegorocznym Pikniku Naukowym "My i maszyny" 11go maja na Stadionie Narodowym w Warszawie!

Przez ostatni miesiąc 9 zespołów KMO dopracowywało swoje pomysły na doświadczenia związane z maszynami. Każdy z 3 zgłoszonych scenariuszy był oceniany przez komisję w 6 kategoriach: piknikowości, interaktywności, ciekawości, oryginalności, naukowości i bezpieczeństwa.

Zwycięskie zespoły to:

  1. KMO Międzylesie prowadzone przez Władysław Broszko
  2. KMO Szperacze prowadzone przez Jolantę Flakowską
  3. Trzasnięte Probówki prowadzone przez Marzenę Zawadzką-Maćkow
  4. Amperki prowadzone przez Małgorzatę Więcław
  5. Atomówki i Robale prowadzone przez Annę Baran
  6. KMO Eksplorek prowadzone przez Anetę Kołton-Janigę

Serdecznie gratulujemy Klubowiczom i Opiekunom ze wszystkich 9 zespołów, którzy włożyli mnóstwo pracy, zaangażowania i czasu w wymyślanie, ulepszanie i prototypowanie swoich doświadczeń. Wszystkie zgłoszenia były bardzo ciekawe, jedne bardziej nastawione na interaktywność, drugie bardziej na naukowość, a jeszcze inne były całkowicie oryginalnym spojrzeniem na znane już zjawiska i tematy.

Zastanawiacie się, co będzie można zobaczyć na stanowisku KMO? Na pewno nie zabraknie różnego rodzaju maszyn pneumatycznych – koparek, podnośników i robo-rąk. Będzie również okazja do wykonania i przetestowania kilku rodzajów katapult. Będziecie mogli sami zbudować odkurzacz i blender, stworzyć model respiratora i zobaczyć, jak działa takie sztuczne oddychanie. Będą doświadczenia, które przeprowadzą zwiedzających kompleksowo przez tematy: tarcia, ciśnienia i eksploracji kosmosu. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak działają koła zębate, to również będzie okazja do dokładnej obserwacji i szansa na samodzielne zbudowanie takiej przekładni. Na naszym stanowisku będzie można również zobaczyć, jak działa most zwodzony i maszyny gąsienicowe oraz zbadać, kiedy obiekty mogą same wtaczać się „pod górę”!

Te wszystkie pokazy, doświadczenia i obserwacje pomogą Wam przeprowadzić Młodzi Odkrywcy, którzy co roku zaskakują dziesiątki tysięcy zwiedzających swoją rezolutnością, umiejętnością wnioskowania i pasją eksperymentowania. Mogą się tacy stawać i rozkwitać właśnie dzięki Wam – Opiekunom KMO!

Wszystkich, którzy będą mieli okazję przybyć na Piknik, serdecznie zapraszamy na stanowisko KMO – na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Konkurs jest organizowany w ramach Programu Kluby Młodego Odkrywcy prowadzonym przez Centrum Nauki Kopernik, przy wsparciu Partnera Strategicznego, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Część kosztów udziału zespołów KMO na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest finansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Data dodania: 05.02.2019 Autor: Administrator