Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Wyścig bąbelków

Data dodania: 11.12.2018 Autor: Administrator

Słowo "bąbelki" może nie brzmieć bardzo naukowo, niemniej obserwacja i analiza ich ruchu może dać nam wiele informacji na temat złożonych właściwości fizycznych. A przy tym doświadczenia te są niezwykle satysfakcjonujące do wykonywania!

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: gęstość, lepkość, Piknik Naukowy, ruch

Pływające jajko - Maria Skłodowska–Curie

Data dodania: 13.11.2018 Autor: Administrator

Od czego zależy, czy obiekty pływają, czy toną? Sprawdź w jednym z doświadczeń, które przeprowadzała ze swoją córką sama Maria Skłodowska-Curie!

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: gęstość, polscy naukowcy, wyporność

Łapacze snów

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Jak to się dzieje, że nawet na zatłoczonym, głośnym korytarzu, gdzie rozmawia wiele osób często jesteś w stanie wychwycić, kiedy ktoś wypowiada Twoje imię? Czy łatwiej jesteś w stanie wychwycić słowa wypowiadane przez dziewczyny czy przez chłopaków?

DZIEDZINA: Psychologia, Socjologia Słowa kluczowe: efekt Cocktail Party, słowa

Tajna broń mrówek

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Jak tak małe stworzenia jak mrówki mogą bronić się przed dużymi zwierzętami w lesie, które mogłyby zniszczyć ich mrowisko?

DZIEDZINA: Biologia, Chemia, Zajęcia Terenowe Słowa kluczowe: kwas mrówkowy, mrówki, pokrzywy

Jak stworzyć niewidzialny napis?

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Czy zawsze marzył Ci się sposób komunikowania ze znajomymi, który byłby niewidoczny dla innych? W tym doświadczeniu możesz się dowiedzieć, jak to zrobić!

DZIEDZINA: Chemia Słowa kluczowe: indykator, jodyna, skrobia, witamina C, wskaźnik chemiczny

Jak się słyszysz?

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Czy zawsze słyszysz swój głos w ten sam sposób? Od czego to zależy? Czy Ty siebie słyszysz w ten sam sposób, co inni ludzie?

DZIEDZINA: Biologia, Fizyka Słowa kluczowe: akustyka, drgania, dźwięk, rezonans

Ile zapamiętasz?

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Myślisz, że jesteś dobry w zapamiętywanie? Czy wszystko zapamiętujesz tak samo? Które elementy lepiej? Da się to wyćwiczyć? Sprawdzisz to i porównasz swoje wyniki na tle innych w tym doświadczeniu!

DZIEDZINA: Matematyka, Socjologia Słowa kluczowe: pamięć krótkotrwała, uczenie się, zapamiętywanie

Igielny kompas

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Jak to się dzieje, że kompas wskazuje północ? Jak za pomocą magnesu i igły wyznaczyć kierunki świata?

DZIEDZINA: Fizyka, Geografia, Zajęcia Terenowe Słowa kluczowe: igła magnetyczna, kierunki geograficzne, kompas magnetyczny, magnetyzm

Hodowanie rzeżuchy

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Czy masz dryg do hodowli roślin? Każdy krzaczek, pnącze i kwiatek rozkwita pod Twoją opieką? A może odwrotnie? Może wszystkie organizmy rosnące w doniczkach z niewiadomych powodów usychają, gdy tylko zaczynasz się nimi zajmować? Od czego zależy szybkość wzrostu roślin? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić kilka ważnych parametrów!

DZIEDZINA: Biologia, Chemia Słowa kluczowe: osmoza, pH, rośliny

Guma do żucia

Data dodania: 11.09.2018 Autor: Administrator

Guma do żucia jest powszechnym produktem spożywczym, ale jeśli by się tak nad nią zastanowić, to ma dość niesamowite właściwości. Jak to się dzieje, że nawet po pół godzinie żucia jej nie trawimy? Z czego w takim razie jest zbudowana i jakie ma inne właściwości?

DZIEDZINA: Biologia, Chemia Słowa kluczowe: kwasy, pH, polimery, zasady

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE