Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Ile zapamiętasz?

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Myślisz, że jesteś dobry w zapamiętywanie? Czy wszystko zapamiętujesz tak samo? Które elementy lepiej? Da się to wyćwiczyć? Sprawdzisz to i porównasz swoje wyniki na tle innych w tym doświadczeniu!

DZIEDZINA: Matematyka, Socjologia Słowa kluczowe: pamięć krótkotrwała, uczenie się, zapamiętywanie

Igielny kompas

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Jak to się dzieje, że kompas wskazuje północ? Jak za pomocą magnesu i igły wyznaczyć kierunki świata?

DZIEDZINA: Fizyka, Geografia, Zajęcia Terenowe Słowa kluczowe: igła magnetyczna, kierunki geograficzne, kompas magnetyczny, magnetyzm

Hodowanie rzeżuchy

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Czy masz dryg do hodowli roślin? Każdy krzaczek, pnącze i kwiatek rozkwita pod Twoją opieką? A może odwrotnie? Może wszystkie organizmy rosnące w doniczkach z niewiadomych powodów usychają, gdy tylko zaczynasz się nimi zajmować? Od czego zależy szybkość wzrostu roślin? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić kilka ważnych parametrów!

DZIEDZINA: Biologia, Chemia Słowa kluczowe: osmoza, pH, rośliny

Guma do żucia

Data dodania: 11.09.2018 Autor: Administrator

Guma do żucia jest powszechnym produktem spożywczym, ale jeśli by się tak nad nią zastanowić, to ma dość niesamowite właściwości. Jak to się dzieje, że nawet po pół godzinie żucia jej nie trawimy? Z czego w takim razie jest zbudowana i jakie ma inne właściwości?

DZIEDZINA: Biologia, Chemia Słowa kluczowe: kwasy, pH, polimery, zasady

Koniec z puszką

Data dodania: 11.09.2018 Autor: Administrator

Co się dzieje z powietrzem przy szybkim obniżeniu jego temperatury? Czy może to być groźne? A może da się to jakoś wykorzystać? Na pewno sprawdzisz to w tym doświadczeniu!

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: ciśnienie, rozszerzalność, temperatura, woda, zmiana objętość substancji

Kubkofon

Data dodania: 11.09.2018 Autor: Administrator

Czym jest dźwięk i jak to się dzieje, że my – ludzie – go słyszymy? Jak jest przekazywany? Odpowiedzi możesz poszukać w tym doświadczeniu!

DZIEDZINA: Biologia, Fizyka Słowa kluczowe: drganie, dźwięk, słuch

Kolorowy wulkan

Data dodania: 11.09.2018 Autor: Administrator

Jak zachowują się płyny o różnej temperaturze w zetknięciu ze sobą? Co powoduje ich ruchy? Gdzie możesz zaobserwować takie zjawiska? Na przykład w tym doświadczeniu!

DZIEDZINA: Chemia, Fizyka Słowa kluczowe: gęstość, temperatura, woda

Gra w role

Data dodania: 11.09.2018 Autor: Administrator

Jakie role przyjmujesz w grupie? Czy zawsze takie same? Dlaczego? Jak traktujesz innych w zespołach, w których się znajdujesz? Postaw się w różnych rolach i sprawdź, jak się w nich czujesz.

DZIEDZINA: Psychologia, Socjologia Słowa kluczowe: efekt Pigmaliona, grupa, psychologia społeczna, role społeczne

Kolorowe mleko

Data dodania: 11.09.2018 Autor: Administrator

Co to jest napięcie powierzchniowe? Jak można je zwiększać lub zmniejszać? W tym doświadczeniu możesz poszukać odpowiedzi na te pytania!

DZIEDZINA: Chemia, Fizyka Słowa kluczowe: detergent, napięcie powierzchniowe

Kieliszek na sznurku

Data dodania: 11.09.2018 Autor: Administrator

W tym doświadczeniu wypuszczamy z dłoni szklany kieliszek z wysokości około 1,5 metra nad ziemią. Stłucze się czy nie? Sprawdź to sam/-a!

DZIEDZINA: Fizyka, Matematyka Słowa kluczowe: drgania, energia, ruch, wahadło

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE