News

Zapoznajcie się z wybranymi projektami z trzeciej edycji konkursu Badacze KMO. Co w tym roku przygotowali laureaci? Na pewno sprawdzą dylematy Jasia Fasoli, odkryją tajemnice figur i poznają apetyt na światło!

Przypominamy, że pięć zwycięskich projektów otrzymało granty o łącznej wartości 5 000 zł, a trzy najwyżej ocenione, nagrodę specjalną ufundowaną przez Partnera Strategicznego Programu Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

• Klub Edisonowie KMO Tychy prowadzony przez Opiekuna Tomasza Książczyka zgłosił projekt o nazwie „Fotosynteza – Apetyt na światło”, który przez szereg eksperymentów ma na celu przedstawienie procesu fotosyntezy oraz uświadomienie, jaki wpływ mają fizyczne czynniki zewnętrzne na szybkość wzrostu i rozwoju roślin. Jak to będzie wyglądać? Badacze zasieją siewki wybranych roślin, a następnie będą m.in. w zamkniętym pojemniku umieszczą żywe liście, jedne z oświetleniem, a drugie bez. Pod uwagę wezmą również inne czynniki, jak temperatura i długość światła. Korzyścią projektu jest wyjaśnianie natury otaczających nas zjawisk i procesów przy pomocy nowoczesnej technologii oraz ukazanie nauki, jako obszaru atrakcyjnych poszukiwań, eksploracji i doświadczeń.

• Klub Niutonek z Puław prowadzony przez Urszulę Zdrodowską przy współpracy z KMO Fizyk (opiekun Małgorzata Jarosz), KMO Białe Fartuchy (Janina Rywacka) i KMO Kombinatorki (Jolanta Sulma), zaproponował projekt o nazwie „Dylematy Jasia Fasoli”. Jego celem jest zbadanie wpływu materiałów użytych do produkcji doniczek na rozwój wegetatywny fasoli Jaś. Projekt będzie realizowany w aż 4 miejscach jednocześnie: Krakowie, Puławach, Bochni i Stobnie. Autorki podkreślają korzyści wynikające z tego pomysłu – obcowanie z przyrodą jest przyjemne i ciekawe oraz pobudza wyobraźnię dzieci. Hodowla roślin daje poczucie sprawczości, a także zachęca do działania.

• Klub Babiniaki z Przyłek prowadzony przez Barbarę Kustrę zaproponował projekt o nazwie „Kiełkujemy to co jemy”. Jego celem jest sprawdzenie, czy produkty spożywcze, które dostępne są w sklepach mają zdolność kiełkowania. Ponadto w trakcie realizacji projektu uczniowie będą testowali, jak różne czynniki wpływają na wzrost i rozwój tych roślin. Przykładowo: czy ryż kupiony w sklepie można zasiać i wyhodować? A może groszek, który kupujemy w paczkach? Obok tego typu prób pojawią się również rośliny kupione w sklepach ogrodniczych, które dzięki systematycznej uprawie i dziennikach upraw pokażą Klubowiczom jak naprawdę rosną. W drugim etapie umieszczone zostaną w szklarniach, gdzie zapewnione zostaną im odpowiednie warunki. Przez około 4 tygodnie podopieczni będą dokonywać pomiarów, aby na końcu uzyskać odpowiedź na pytanie – jakie warunki są najlepsze dla rozwoju roślin.

• Z kolei KMO Międzylesie i projekt autorstwa Władysława Broszko i Janiny Karwowskiej o nazwie „Czystość powietrza w Kotlinie Kłodzkiej” ma na celu uświadomienie uczniom ważności dbania o środowisko naturalne, a zwłaszcza o czystość powietrza. A wszystko to dzięki przeprowadzaniu regularnych badań przy pomocy czujników powietrza i wyciągnięciu z nich odpowiednich wniosków. Projekt planuje przeprowadzić badania m.in w Kłodzku, Bystrzycy, Kudowie Zdrój, Polanicy Zdrój, Dusznikach Zdrój, Długopolu Zdrój, Wrocławiu, Krakowie, Świebodzicach i jeszcze kilku innych miastach. Dzięki jego realizacji Klubowicze dowiedzą się o znaczeniu chemicznych czynników zanieczyszczenia powietrza, takich jak PM1, PM2.5, PM10 oraz formaldehyd HCHO i lotnych związków organicznych TVOC.

• Klub Kurczaki z Chełma prowadzony przez Bożenę Goszczyńską zaproponował projekt o nazwie „Tajemnice figur”, który zrealizuje we współpracy razem z Elżbietą Miterką i Sylwią Maciuk. Projekt ten ma za zadanie badanie figur płaskich, a jego celem jest rozwinięcie umiejętności projektowania procesów badawczych w pracy z klubowiczami. Pomysł wziął się z notorycznie powtarzanych przez uczniów stwierdzeń typu „w szkole nie lubię matematyki”. Opiekunki KMO postanowiły zmierzyć się z niechęcią do matematyki wśród młodzieży i poprzez obserwacje oraz eksperymenty pokazać, jak działa matematyka.

Oficjalne przyznanie nagród odbyło się 15 listopada podczas otwarcia VIII Forum KMO. Zachęcamy do realizowania zwycięskich projektów w swoich klubach oraz udziału w kolejnych edycjach konkursu!

Date added: 20.12.2019 Author: KMO