News

Rusza konkurs, którego laureatów zaprosimy do aktywnego udziału w 24. Pikniku Naukowym "Klimat i My"! Jeśli Twoi Klubowicze są w V klasie lub starsi i chcieliby zaprezentować doświadczenia związane z Klimatem dla międzynarodowej publiczności na największej imprezie popularyzująca naukę w Europie - zgłoście się koniecznie! Czas macie do 26 stycznia!

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik co roku odwiedza ponad 100 tysięcy zwiedzających. Stanowisko KMO znajduje się w namiocie Kopernika i cieszy się ogromnym powodzeniem. Klubowicze tłumaczą swoim rówieśnikom, przedszkolakom, dorosłym i seniorom zjawiska, które można zaobserwować w przygotowanych przez nich doświadczeniach. W myśli idei KMO – są przewodnikami odwiedzających po świecie nauki. Zachęcają do samodzielnego eksperymentowania, zadają pytania, nie tłumaczą przesadnie, nie dają gotowych rozwiązań. Co roku świętujemy razem naukę i spotykamy innych zafascynowanych światem ludzi. Zapraszamy wszystkich Opiekunów i Klubowiczów, którzy w tym roku chcieliby być w tym dniu z nami. Zapewniamy, że nie ma drugiego takiego święta! Jeśli nadal nie jesteście pewni,  czy udział w Pikniku naukowym jest dla Was – zachęcamy do przeczytania relacji z zeszłego roku.

Uczestnicy

Na Piknik zapraszamy 4 Klubowiczów, którzy ukończyli IV klasę szkoły podstawowej i ich jednego Opiekuna. Klub i Opiekun muszą być zarejestrowani na stronie www.kmo.org.pl.

Zgłoszenia

Powinno  składać się z trzech doświadczeń, warsztatów lub demonstracji, lub też może zawierać odpowiednio jedno z nich, np. 2 doświadczenia i 1 warsztat lub 3 warsztaty itd. Zaproponowane pokazy powinny być związane tematycznie z tytułem Pikniku – „Klimat i My” i zaprojektowane w taki sposób, że uczestnicy imprezy z łatwością będą mogli wziąć w nich udział. Podczas Pokazu nie można wykorzystywać materiałów niebezpiecznych.

Terminy

Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy wysłać do 23.59 26 stycznia na adres kmo@kopernik.org.pl. Ogłoszenie sześciu laureatów nastąpi dnia 29 stycznia, od tej pory do 10 lutego przedstawicielka Programu KMO będzie wspierać zespoły w dopracowywaniu zgłoszeń. 11 lutego Opiekunowie nadsyłają ostateczne zgłoszenia swoich Klubów. Klubowiczów z Opiekunem zapraszamy na warsztaty i integrację do Centrum Nauki Kopernik 8 maja, a 9 maja wszyscy będziemy prezentować doświadczenia i uczestniczyć w Pikniku Naukowym!

Kryteria oceny zgłoszeń

Każdy pokaz zostanie oceniony (od 0 do 3 punktów) pod względem sześciu kryteriów:

  • piknikowości – pokaz powinien być dostosowany do masowego i popularnonaukowego charakteru imprezy, jaką jest 24. Piknik Naukowy,
  • interaktywności – pokaz powinien nie tyle przekazywać wiedzę naukową, co umożliwiać zwiedzającym aktywny udział w nim poprzez samodzielne eksperymentowanie, tworzenie i dokonywanie pomiarów,
  • ciekawości – pokaz powinien zawierać treści, które mogą zainteresować zwiedzających,
  • oryginalności – premiowane będą Pokazy wykorzystujące doświadczenia nieznane lub mało znane,
  • naukowości – Piknik Naukowy ma charakter naukowy, czyli związany z nauką i prezentujący naukę, w tym kryterium oceniane będzie, na ile zaproponowane pokazy prezentują naukę, a na ile stanowią jedynie rozrywkę,
  • bezpieczeństwa – pokazy wykonywane w Namiocie muszą być bezpieczne zarówno dla Uczestników, jak i dla zwiedzających.

Piknik jest ogólnopolskim świętem nauki. To doświadczenie jak żadne inne. Chcemy, żeby jak najwięcej Klubowiczów doświadczyło chociaż raz, jak to jest popularyzować naukę dla dziesiątek tysięcy zwiedzających, więc od tego roku promujemy Kluby, które nigdy lub dawno nie były na Pikniku. Kluby, które przez ostatnie 3 lata nie uczestniczyły w Pikniku dostaną 6 dodatkowych punktów.

Zachęcam do zgłaszania się! Piknik jest fantastyczną okazją do całkowitego działania swoim Klubowiczom i wspólnego przeżywania nauki. Czekamy na Wasze zgłoszenia, a ja już nie mogę się doczekać naszego spotkania w maju!

Więcej informacji o formalnych warunkach uczestnictwa dostępnych jest w regulaminie (poniżej).

Regulamin KMO na 24. Pikniku Naukowym

zał. 1 do reg. – formularz zgłoszeniowy

zał. 2 do reg. – deklaracja uczestnictwa

zał. 3 do reg. – reg. korzystania z namiotu

zał. 4 do reg. – wniosek o zwrot kosztów

 

Zofia Magier,

Zespół KMO

Date added: 09.01.2020 Author: Administrator Date of event: 26.01.2020 City: Warszawa