Walentynki KMO w ramach projektu Razem dla lepszej przyszłości

Data dodania: 08.03.2023 Autor: Barbara Foryt

 

Klub Młodego Odkrywcy z Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Chełmie od lutego 2023 roku uczestniczy w międzykulturowym programie „Razem dla lepszej przyszłości”, wspierającym integrację ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin. Program jest realizowany pod patronatem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Fundacji Szkoła z Klasą oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Partnerem biznesowym programu jest Fundacja Deloitte. Cel główny to doskonalenie kompetencji uczenia się we współdziałaniu przez dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy podczas wspólnego odkrywania, poznawania i doświadczania. Nauka stoi ponad barierami, zjawiska są uniwersalne, a ich badanie – intuicyjne. Zatem podczas zajęciach klubowych, opartych na konstruowaniu, eksperymentowaniu, obserwacjach można doskonale współpracować. To także okazja do nawiązywania przyjaźni oraz poznawania swoich języków i kultur.
Klub Młodego Odkrywcy Szósteczka inaugurował swoje działania w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości” Walentynkami KMO. Klubowicze dostrzegli, że miłość ma różne oblicza. Można kogoś lub coś kochać lub bardzo lubić. Eksperymenty w KMO Szósteczka wszyscy wręcz uwielbiają. Mali Odkrywcy wykonali wiele ciekawych eksperymentów w imię miłości do nauki. Sprawdzili, w jakiej wodzie papierowe serca się otworzą najszybciej. Obserwowali serca otoczone ciepłem, miłością (ciepła woda), dobrymi i życzliwymi słowami (woda z magicznym płynem) oraz te pogrążone w zimnym otoczeniu (zimna woda). Przeprowadzono eksperyment z serduszkami w ciemności i podświetlonymi latarkami. Okazało się, że inaczej postrzegamy barwy, kiedy brakuje światła. Papierowa latarka wystarczy, aby odkryć piękne kolory serduszek. Dzieci także stworzyły dla swoich rodziców walentynkowe serduszka. Eksperymentowały z mieszaniem barw kolorowej, wilgotnej bibuły. Same odkrywały w jaki sposób układać bibułki, jak je zamoczyć, aby powstały niepowtarzalne wzory.
Walentynki KMO w naszym przedszkolu potwierdziły, że eksperymentowanie doskonale integruje dzieci z Polski i Ukrainy. Wspólne doświadczanie niweluje barierę językową, pozwala budować relacje oparte na współpracy, wzajemnym szacunku i empatii.

DODAJ INSPIRACJĘ

Masz ciekawy pomysł na inspirację dla innych odkrywców? Uzupełnij formularz i prześlij go do nas.

DODAJ INSPIRACJĘ