I Małopolskie Forum KMO

Powrót

Jednym z najmocniejszych dowodów na to, że KMO to wyjątkowa inicjatywa, aktywna społeczność Opiekunów, klubowiczów i partnerów, są regionalne zjazdy czyli lokalne Fora KMO

Tym razem, 28 października 2017 roku, gospodarzem i organizatorem takiego zjazdu było Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, partner regionalny KMO CNK. Tego dnia odbyło się pierwsze, lecz z pewnością nie ostatnie, Małopolskie Forum KMO.

Opiekunów klubów nie wystraszyła ani wczesna pora rozpoczęcia, ani kiepska, jesienna pogoda. Kilkanaście osób z całej Małopolski przyjechało do Niepołomic, by uczestniczyć w pełnym atrakcji wydarzeniu. Zaczęły od poznania „Karty KMO” – dokumentu programowego, który definiuje czym jest Klub Młodego Odkrywcy. Prezentacji dokonał dr Jakub Bochiński, Kierownik Obszaru Edukacji Centrum Nauki Kopernik. Z racji specyfiki Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, kolejnym elementem Forum był seans w Planetarium oraz krótka lekcja historii astronomii.

Następnie uczestnicy udali się na wizytę studyjną do zakładu firmy Woodward, zlokalizowanego na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Dzięki gościnności Prezesa Zarządu, pana Dominika Kani, mieli okazję poznać specyfikę opracowywania i wdrażania do produkcji nowych rozwiązań technologicznych. Zwiedzili również zakład produkcyjny oraz halę montażową.

Po powrocie do MOA odbyły się warsztaty pt. „Eksponaty i Eksperymenty”. Była to świetna okazja do dokładniejszego przyjrzenia się idei centrów nauki oraz tego, co mogą one zaproponować uczniom i nauczycielom. Opiekunowie KMO zastanowiali się również nad koncepcją stosowania eksponatów na lekcjach oraz nad możliwościami ich samodzielnego wykonywania.

Na zakończenie goście i gospodarze podsumowali bardzo intensywny dzień i obiecali sobie, że spotkają się za rok.

Szymon Pitek