Aktualności

Znamy Kluby, które przyjadą na 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik!

Na stanowisku KMO podczas Pikniku Naukowego będzie można wykonać szereg doświadczeń, które z różnych stron przedstawią globalne procesy klimatyczne, ich wpływ na człowieka i wpływ człowieka na nie. Zastanawiacie się co to za zależności? Koniecznie nas odwiedźcie!

Klimat to głośny temat ostatnich miesięcy, jednak zmiany, jakim podlega na przestrzeni ostatnich dekad nadal budzą kontrowersje. Zdarza się, że w przypadku klimatu zwykliśmy mówić „wierzę” lub „nie wierzę”, kiedy nie jest to kwestia wiary, a faktów. Przekonanie do tego osób, które mają inne zdanie często jest bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. Na szczęście, to co możemy razem zrobić, to wspólne doświadczenia i refleksyjne dokonywanie obserwacji. Własnie takie doświadczenia, które przybliżają rozumienie działania klimatu i zmian, które w nim zachodzą, przeprowadzą Klubowicze, którzy zjadą się z całej Polski na Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym.

KMO Exodus z Zambrowa pod okiem Opiekunki Lidii Grad zachęci uczestników Pikniku m.in. do namysłu nad tym, jak masy powietrza przesuwają się w atmosferze ziemskie i jak wpływa to na zjawiska pogodowe, których doświadczamy. Z nimi będziecie mogli odkryć, jaki jest związek ruchów mas wody i powietrza, jak również zaspokoić swoją ciekawość – czy pogoda jest zjawiskiem zachodzącym w kosmosie?

KMO Szperacze z Korfantowa, których Opiekunką jest Jolanta Flakowska zaprezentują, m.in. jak powstają i jak wpływają na organizmy żywe kwaśne deszcze. Razem z nimi będziecie mogli również podyskutować, w jaki sposób działają elektrofiltry. Przybądź na stanowisko, żeby sprawdzić samodzielnie wykonując doświadczenie!

KMO Trzaśnięte Probówki również z Korfantowa, których Opiekunką jest Marzena Zawadzka-Maćków pokażą m.in., jakie mamy alternatywne dla węgla źródła energii. Przy ich stanowisku będziecie mogli wspólnie zastanowić się, czy może w walce przed zmianami klimatu mogą nam pomóc bakterie. Jesteście ciekawi? Zapraszamy na stanowisko KMO!

KMO Młody Naukowiec z Katowic prowadzony przez Joannę Grecką-Otrembę zbudował smogookreślatoinator – domowej roboty miernik smogu, który zaprezentują podczas Pikniku. Poza smogiem, na ich stanowisku będzie można porozmawiać o wpływie promieniowania UV na człowieka. Jak składniki pogody wpływają na jego obecność? Dowiecie się od Młodych Naukowców!

KMO Odkrywcy Maczek również z Katowic prowadzone przez Katarzynę Trajdos pokażą m.in. jak uchronić naszych przyjaciół – naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla, czyli rośliny przed przesuszeniem. Z nimi porozmawiacie, jak programowanie może usprawnić wiele wykonywanych przez nas czynności i jednocześnie oszczędzić zużywany przez nas prąd.

KMO H2O z Ostrołęki pod okiem Opiekunki Iwony Kisiel zaprezentują m.in. właściwości dwutlenku węgla – gazu. W jaki sposób zatrzymuje ciepło w atmosferze ziemskiej? Kiedy jest produkowany? Zatrzymaj się przy ich stanowisku, żeby wspólnie doświadczać i rozmawiać!

Nie możemy się już doczekać! Tyle różnorodnych działań na jednym stanowisku. Widzimy się już 9 maja na Stadionie Narodowym w namiocie Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy wszystkich do wspólnego doświadczania i dyskusji!

Zespół KMO

Data dodania: 31.01.2020 Autor: Administrator