Aktulaności

KMO na SPiN Day 2018

10 listopada 2018, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. Prowadzisz klub w województwie mazowieckim i chcesz razem z Klubowiczami przedstawić eksperymenty nawiązujące do polskich naukowców w siedzibie Centrum Nauki Kopernik? Zapisz się!

SPiN – Społeczeństwo i Nauka  to porozumienie instytucji non-profit ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji m.in. poprzez zachęcanie do krytycznego i kreatywnego myślenia, budowanie poczucia podmiotowości i odpowiedzialności oraz wspomaganie lepszego rozumienia nauki i

inspirowanie dialogu społecznego. Od 2015 roku organizowany jest SPiN Day – dzień podczas którego w całej Polsce organizowane są wydarzenia związane z popularyzowaniem nauki. W Koperniku świętujemy zapraszając naukowców, którzy tego dnia razem ze zwiedzającymi przeprowadzają eksperymenty, organizując otwarte warsztaty w laboratoriach, pokazy naukowe i atrakcje, których na co dzień nie spotkamy w przestrzeni naszych wystaw. Między innymi zapraszamy Klubowiczów wraz z Opiekunami, żeby swoimi doświadczeniami zaciekawiali zwiedzających i dzieląc się swoim doświadczeniem zachęcali do wspólnego eksperymentowania.

W zeszłym roku odwiedziło nas 5 Klubów z Warszawy. Dzieci i młodzież z:

  • Klubu Przyrodników z Drewnianej (S.P. nr 41, Warszawa) prowadzonego przez Dorotę Michalczyk,
  • KMO z Drewnianej (S.P. nr 41, Warszawa) prowadzonego przez Izę Sękowską,
  • KMO Młodzi Einsteini (S. P. nr 306, Warszawa) prowadzonego przez Agę Kapicę,
  • KMO Wulkany Energii (Społ. S. P. nr 26, Warszawa) prowadzonego przez Monikę Kokoszę,
  • KMO Atomówki i Robale (Z. S. nr 16 STO, Warszawa) prowadzonego przez Annę Baran

zrobiły furorę wśród zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Młodzi Odkrywcy pokazywali swoim rówieśnikom, młodszym dzieciom i zupełnie dorosłym, jak fantastyczne może być eksperymentowanie. Przy stanowiskach KMO cały czas był tłum i wiele osób było ciekawych, skąd bierzemy takich młodych ekspertów:) Relację ze SPIN Day 2017 możecie przeczytać tutaj.

W tym roku ogłaszamy konkurs dla Klubów z województwa Mazowieckiego na udział w Spin Day 2018. Zaprosimy 6 klubów (w każdym 5 Klubowiczów i 1 Opiekuna) do siedziby CNK, żeby w sobotę 10 listopada animowali swoje stanowisko w przestrzeni wystaw przez około 3 godziny.

Zapisy ruszą już w przyszłym tygodniu! A Wy już możecie zacząć wymyślać propozycje doświadczeń, które chcielibyście wykonać:)

Tak wyglądało to w zeszłym roku:

Zofia Magier

Zespół KMO w CNK

Data dodania: 11.10.2018 Autor: Administrator