Aktualności

Badacze KMO - znamy zwycięzców

Zakończyliśmy właśnie drugą edycję konkursu. Trzech Opiekunów KMO dostanie od PAFW, pomysłodawcy wydarzenia, dyplomy i nagrody rzeczowe dla klubów. W tym roku dodatkowo, na autorów najlepszych projektów czekają granty w łącznej wysokości 10 tysięcy złotych.

Konkurs ruszył w październiku. Zainteresowanie było dwukrotnie wyższe, niż w zeszłorocznej edycji, a tematyka projektów badawczych bardzo zróżnicowana.

Na autorów trzech najwyżej ocenionych prac czekają nagrody rzeczowe ufundowane przez Partnera Strategicznego Programu Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Kluby, w których powstały zwycięskie projekty otrzymają sprzęt o wartości 1500 zł. Komisja zdecydowała o przyznaniu nagród:

  • KMO Akademia Techniczna Małolata
  • KMO Experience
  • KMO Amperki

Ponadto komisja zdecydowała o przyznaniu nagród pieniężnych na realizację aż pięciu projektów:

  • badanie związków pomiędzy roślinami a środowiskiem w którym one występują oraz zbadanie wpływu zanieczyszczeń pochodzących z okolicznych domków na stan środowiska w okolicy szkoły. (KMO Kodowanie Odkrywanie; Opiekunka: Agnieszka Ogiegło)
  • budowa modelu „inteligentnego domu” wyposażonego w stację monitorowania stanu powietrza i zbadanie bezpośredniego wpływu zużycia energii i surowców na stan środowiska w regionie (KMO Akademia Techniczna Małolata; Opiekun: Antonii Duda)
  • badanie wpływu pH podłoża na wzrost bakterii (KMO Experience; Opiekunka: Emilia Grzęda)
  • badanie czynników meteorologicznych na żywe organizmy na przykładnie kiełkowania roślin wraz z budową mobilnej stacji meteorologicznej (KMO Fizyk; Opiekunka: Małgorzata Jarosz)
  • badanie oddziaływania kwaśnego deszczu na organizmy ożywione i nieożywione (KMO Amperki; Opiekunka Małgorzata Więcław)

Oficjalne przyznanie nagród odbędzie się 16 listopada podczas otwarcia VII Forum KMO. Tego samego dnia, podczas Giełdy Pomysłów, wszyscy uczestnicy Forum będą mogli spotkać się ze zwycięzcami, podyskutować o projektach oraz dowiedzieć się jak można do nich dołączyć. Zachęcamy do realizowania zwycięskich projektów w swoich klubach oraz udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Monika Borecka

Data dodania: 08.11.2018 Autor: KMO