Aktualności

Forum KMO

Wielkie odliczanie czas zacząć! VII Forum KMO już za dwa dni!

Drodzy Opiekunowie!

VII Forum KMO już za kilka dni! Nasz zespół (Zuzanna, Monika i Zosia) nie może się już Was doczekać! Pracujemy szaleńczo, żeby być gotowe na Wasz przyjazd.

Program

Cały program możecie zobaczyć stronie wydarzenia.

To, że wysłuchacie dwóch arcyciekawych wykładów: Jak stawać się konstruktywistycznym nauczycielem? oraz Efekt wow! i co dalej? wygłoszonych kolejno, przez profesor Dorotę Klus-Stańską i doktor inżynier Annę Hajdusianek oraz weźmiecie udział w dwóch sesjach warsztatowych – już wiecie. W programie znalazły się też dwa tajemnicze formaty: Giełda Pomysłów oraz Sieć KMO – spotkanie z Partnerami Regionalnymi. Co to będzie?

Otóż podczas Giełdy Pomysłów zostaniecie podzieleni na dwie grupy. Pierwsza zostanie zaproszona na 1,5 godziny do Wymiany Dobrych Praktyk, druga, do Wymiany Doświadczeń. Po tym czasie nastąpi zmiana miejsc, grupa z Wymiany Doświadczeń przechodzi do Wymiany Dobrych Praktyk i odwrotnie.

W Wymianie Dobrych Praktyk swoje stanowiska będą mieli Opiekunowie oraz Partnerzy Merytoryczni Programu KMO, z którymi będziecie mogli porozmawiać na proponowane przez nich tematy. Czas na jedną taką rozmowę to 15 minut, po tym czasie zmieniamy stanowiska. Tutaj będziecie mogli porozmawiać na tematy takie jak:

 1. Udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
 2. Organizacja wydarzeń edukacyjnych w szkole
 3. Udział w projektach badawczych laureatów konkursu Badacze KMO
 4. Udział w programie Inspiratorium współorganizowanym przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
 5. Udział w obchodach SPiN Day – Społeczeństwo i Nauka
 6. Konkurs Nauka dla Ciebie, czyli tworzenie projektów badawczych i zaawansowanych pomocy dydaktycznych
 7. Prowadzenie angażujących lekcji na podstawie scenariuszy przygotowanych przez Fundację Uniwersytet Dzieci
 8. Wymiana Nauczycielska
 9. Konkursy i projekty w programie ESERO
 10. Przygotowanie do przyjazdu  Naukobusa
 11. Jak korzystać z budżetu partycypacyjnego
 12. Jak współpracować z władzami miasta w projektach edukacyjnych

W Wymianie Doświadczeń swoje stanowiska będą miały różne programy i projekty edukacyjne Kopernika oraz warsztaty, które prowadzone są w przestrzeni wystaw naszego Centrum Nauki. W tej części nie będzie limitu czasu na stoisko – będziecie mieli 1,5 godziny na swobodną eksplorację stanowisk, które Was zainteresują, a w nich:

 1. Doświadczenia z Modułu WODA Modułowej Pracowni Przyrodniczej (MPP), które stworzył ostatnio zespół Kopernika.
 2. Doświadczenia z Modułu POWIETRZE MPP, nad którym tenże zespół aktualnie pracuje
 3. Konstruktorzy Marzeń – drobne konstrukcje, które można wykonać przy użyciu narzędzi z mobilnego makerspace’u
 4. Miękkie lądowanie – warsztat prowadzony w przestrzeni wystaw CNK – jakie siły działają na jajko podczas upadku?
 5. Okulary 3D – warsztat prowadzony w przestrzeni wystaw CNK
 6. Woda: co utonie, a co będzie pływać? – warsztat prowadzony w przestrzeni wystaw CNK dedykowany dla dzieci z przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej wykorzystujący elementy metody badawczej
 7. Las w słoiku – warsztat prowadzony w przestrzeni wystaw CNK
 8. Kopernik na Kółkach – wózek z mobilnymi i szybkimi doświadczeniami
 9. Doświadczenia z Gruzji – nasi tegoroczni goście z zagranicy, Opiekunki KMO, podzielą się swoimi pomysłami na eksperymentowanie w klubach
 10. Najnowsze scenariusze KMO – stanowisko swobodnych prób i bezpieczne miejsce do wypróbowywania swoich pomysłów

Podczas formatu Sieć KMO – spotkanie z Partnerami Regionalnymi połączymy Was w grupy z Waszymi Partnerami Regionalnymi. Przez około godzinę dowiecie się, jakie działania planują na najbliższy rok, jak się z nimi kontaktować i co możecie zrobić dla siebie nawzajem.

Coś do poczytania lub posłuchania w podróży

Jeśli dojeżdżacie do nas z drugiego końca Polski, to będziecie mieć sporo czasu na czytanie artykułów lub słuchanie wykładów w podróży. Na tę okazję przygotowaliśmy kilka nowych tekstów:

Jeśli należycie do osób, które wolą słuchać, to w Internecie możecie znaleźć wiele ciekawych wykładów powiązanych tematycznie z nadchodzącym Forum, między innymi:

 • Pozwólmy dzieciom uczyć się i rozwijać w szkole – wygłoszony podczas konferencji Inspir@cje wczesnoszkolne – zainspiruje Was do rozmyślań – kiedy dzieci rzeczywiście pracują samodzielnie, a kiedy tylko w samotności? Jakie zadania rozwijają kompetencje potrzebne do rozwiązywania problemów, a jakie wspierają mechaniczne rozwiązywanie zadań?
 • Dzieci Frankensteina, czyli Ziemia jest prawie płaska – wygłoszony przez Aleksandra Pawlickiego na poprzednim, VI Forum KMO, którego warto posłuchać lub przypomnieć sobie po roku. Co teraz myślicie o przedwiedzy? Jak radzicie sobie z błędnymi przekonaniami swoimi i swoich uczniów?

Czekamy na Was!

Zespół KMO

Data dodania: 13.11.2018 Autor: Administrator