Aktualności

Naukobus i Planetobus ruszają w Polskę – zaproś je do swojej szkoły

Już po raz trzeci, szkoły w których działają Kluby Młodego Odkrywcy mają możliwość zaprosić mobilną wystawę Naukobus. Dodatkowo, po raz pierwszy, KMO dostało możliwość ubiegania się przyjazd Planetobusa.

Program Naukobus i Planetobus, to wspólne działanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik, mające na celu umożliwienie uczniom z terenu całej Polski samodzielnego odkrywania nauki .

Naukobus to mobilna wystawa składająca się z ponad 20 interaktywnych eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Dzieci poprzez eksperymenty mogą poznawać tajniki rożnych dziecin nauki. Każda wizyta trwa 2 dni. W tym czasie eksponaty są rozstawione w szkole, a uczniowie i zaproszona społeczność lokalna, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie

 

Planetobus, to mobilne planetarium, na którego sklepieniu widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów. Widzowie mogą zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną.  Planetobus to duży namiot o średnicy 5 metrów, w którym mieści się mieści się 30–35 osób. Podczas 2 dniowej wizyty odbywa się 14 pokazów.

Kto może zaprosić Naukobus i Planetobus:

O przyjazd z puli przeznaczonej dla Klubów Młodego Odkrywcy, mogą ubiegać się szkoły podstawowe z miejscowości nie większych niż 130 tysięcy mieszkańców, w których działa KMO. Zgłoszenia musi dokonać zarejestrowany Opiekun KMO. Szkoły w których gościł już Naukobus lub Planetobus, mogą ubiegać się o ponowną wizytę, jednak w pierwszej kolejności zostaną zakwalifikowane kluby, które nie organizowały do tej pory takiej wizyty.

fot. Wojciech Surdziel, Centrum Nauki Kopernik

Jak zaprosić Naukobus / Planetobus do swojej szkoły:

  • Zapoznaj się z informacjami o wystawach i planetarium. Dodatkowe informacje o obu przyjazdach, możesz znaleźć na stronie Centrum Nauki Kopernik (http://www.kopernik.org.pl/dla-nauczycieli/naukobus/) oraz Ministerstwa (http://naukadlaciebie.gov.pl/kategoria/naukobus/).
  • Porozmawiaj z Dyrektorem szkoły i innymi nauczycielami. Ważne, żeby przez zaproszeniem wystawy lub planetarium, skonsultować się z dyrektorem szkoły. Wizyta będzie wymagała podpisania porozumienia między szkołą i Centrum Nauki Kopernik.
  • Zastanów się czy do szkoły chcecie zaprosić Naukobus czy Planetobus i dlaczego. Weź pod uwagę zarówno tematykę, jak i szczegóły organizacji obu wizyt- np. wizyta Naukobusa wymaga większej przestrzeni, w pokazach Planetobusa może wziąć udział mniejsza liczba uczniów niż w zwiedzaniu wystawy.
  • Zastanów się kiedy najchętniej zorganizowalibyście wizytę mobilnej wystawy lub planetarium. Nie gwarantujemy, że uda nam się przyjechać w wyznaczonym terminie, ale będziemy się starać.
  • Zastanów się co da twojej szkole taka wizyta. Czy wizycie będą towarzyszyć dodatkowy wydarzenia? Jak przygotujecie uczniów do tej wizyty? Czy i jak będziecie korzystać z wizyty po jej zakończeniu? Czy uda się Wam zaangażować rodziców, społeczność lokalną?
  • W okresie 25 lutego – 10 marca wypełnij formularz zgłoszeniowy, w którym poprosimy Cię o odpowiedź na wszystkie powyższe pytania.

W przypadku większej liczby zgłoszeń wizyty Naukobusa i Planetobusa zastrzegamy możliwość oceny nadesłanych zgłoszeń ze względu na wartość edukacyjną proponowanych działań i przyznanie wystawy Opiekunom KMO którzy najpełniej wykorzystają przyjazd wystawy lub planetarium.

Ze wszystkimi osobami, które wypełnią formularz skontaktujemy się do 18 marca.

Przypominamy, że o przyjazd Planetobusa i Naukobusa mogą ubiegać się jedynie zarejestrowani Opiekunowie KMO

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu pod adresem kmo@kopernik.org.pl

 

for. Wojciech Surdziel, Centrum Nauki Kopernik

 

Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 4 stycznia 2019 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2019. W ramach programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus”.

Data dodania: 21.02.2019 Autor: KMO