Aktualności

Naukobus i Planetobus ruszają w Polskę – zaproś je do swojej szkoły

Już po raz trzeci, szkoły w których działają Kluby Młodego Odkrywcy mają możliwość zaprosić Naukobus, a wraz z nim mobilną wystawę z Centrum Nauki Kopernik. Dodatkowo, po raz pierwszy KMO dostało możliwość ubiegania się o przyjazd Planetobusu.

Program Nauka dla Ciebie w ramach którego po Polsce jeżdżą Naukobusy i Planetobus, to wspólne działanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik, mające na celu umożliwienie uczniom z terenu całej Polski samodzielnego odkrywania nauki .

Naukobus to mobilna wystawa składająca się z 20 interaktywnych eksponatów – wraz z nimi do szkoły przyjeżdżają edukatorzy, którzy wspierają dzieci w samodzielnym odkrywaniu nauki. Każda wizyta trwa 2 dni. W tym czasie eksponaty są rozstawione w szkole, a uczniowie i inni zaproszeni goście mogą z nich korzystać, w ustalonych przez dyrekcję szkoły i uzgodnionych z Centrum Nauki Kopernik godzinach.

 

Planetobusem do szkoły przyjeżdża mobilne planetarium, na którego sklepieniu widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów. Uczniowie mogą zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną.  Nasze mobilne planetarium to duży namiot o średnicy 5 metrów, w którym jednocześnie pokaz może oglądać 30–35 osób. Podczas dwudniowej wizyty odbywa się około 14 pokazów.


Kto może zaprosić Naukobus i Planetobus?

W 2019 roku Naukobusy i Planetobus odwiedzą 160 szkół z małych miejscowości (do 130 tys. mieszkańców) – wśród nich znajdzie się 20 szkół, w których działają KMO. Chęć przyjęcia Naukobusu i Planetobusu musi zgłosić opiekun KMO. Szkoły w których Naukobus lub Planetobus gościł już w poprzednich dwóch latach, nadal mogą ubiegać się o wizytę. Jednak w pierwszej kolejności zostaną zakwalifikowane te kluby, który jeszcze nie korzystały z tej możliwości.

fot. Wojciech Surdziel, Centrum Nauki Kopernik

Jak zaprosić Naukobus lub Planetobus do swojej szkoły:

  • Zapoznaj się z informacjami o wystawie Eksperymentuj, która podróżuje Naukobusem i informacjami o naszym mobilnym planetarium. Wszystko o Naukobusie i Planetobusie możesz znaleźć na stronie Centrum Nauki Kopernik oraz na stronie programu Nauka dla Ciebie, prowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • Porozmawiaj z Dyrektorem szkoły i innymi nauczycielami. Ważne, żeby przed zaproszeniem Naukobusu lub Planetobusu, skonsultować się z dyrektorem. Wizyta będzie wymagała podpisania porozumienia między szkołą a Centrum Nauki Kopernik.
  • Zastanów się, czy do szkoły chcecie zaprosić Naukobus czy Planetobus i dlaczego. Weź pod uwagę zarówno tematykę, jak i szczegóły organizacji obu wizyt np. prezentacja wystawy jeżdżącej Naukobusem wymaga większej przestrzeni niż rozstawienie mobilnego planetarium, w pokazach którego może wziąć udział mniejsza liczba uczniów niż w zwiedzaniu wystawy.
  • Zastanów się, kiedy najchętniej zorganizowalibyście wizytę wystawy lub mobilnego planetarium. Nie gwarantujemy, że uda nam się przyjechać w wyznaczonym terminie, ale będziemy się starać.
  • Zastanów się, co da twojej szkole wizyta Naukobusu lub Planetobusu. Jak przygotujecie uczniów do tej wizyty? Czy wizycie będzie towarzyszyć jakieś dodatkowy wydarzenia, które wspólnie z uczniami przygotujecie? Czy chcecie zaangażować w wizytę rodziców i społeczność lokalną?
  • W okresie od 25 lutego do 10 marca wypełnij formularz zgłoszeniowy, w którym poprosimy Cię o odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

W przypadku większej liczby zgłoszeń niż 20, zastrzegamy sobie możliwość oceny nadesłanych zgłoszeń pod względem wartości edukacyjnej proponowanych działań. Podejmiemy decyzję o przyjeździe wystawy lub planetarium do tych szkół, które najpełniej wykorzystają ich potencjał.

Ze wszystkimi osobami, które wypełnią formularz, skontaktujemy się do 18 marca.

Przypominamy, że o przyjazd Planetobusu i Naukobusu mogą ubiegać się jedynie zarejestrowani Opiekunowie KMO.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: kmo@kopernik.org.pl

 

for. Wojciech Surdziel, Centrum Nauki Kopernik

 

Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 4 stycznia 2019 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2019. W ramach programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus”.

Data dodania: 21.02.2019 Autor: KMO