Aktualności

Wykład otwarcia Forum KMO 2019

Jan Wróbel „Wiązania KMOc” – o mocy, która płynie z budowania i trwania w społeczności

Jan Wróbel, publicysta, nauczyciel, felietonista i historyk, rozpoznawany m.in. dzięki swojej charakterystycznej muszce. Urodził się 27 listopada 1964 roku w Warszawie. W 1988 ukończył studia historyczne na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później założył i rozpoczął nauczanie w I Społecznym Liceum w Warszawie, gdzie objął później funkcję dyrektora placówki. W placówce wprowadzono trójpodział władzy, powstały – sejm szkolny, sąd i rada. Do poszczególnych organów oddelegowani zostali uczniowie, nauczyciele, absolwenci i rodzice. Uchwalono również szkolną konstytucję, w ten sposób powstała Rzeczpospolita Szkolna, a liceum przy Bednarskiej zaczęło być rozpoznawalne dzięki propagowaniu edukacji wolności, demokracji w szkole i indywidualnemu podejściu do ucznia.

Od 1999 roku jako zastępca redaktora naczelnego współprowadził dziennik „Życie”. Pracował w redakcji tygodników „Nowe Państwo” i „Dziennik Polska-Europa-Świat”, współzakładał dodatek „Europa”. Publikował w miesięczniku „Fronda” oraz „Newsweek”. Jest jednym z prowadzących przegląd prasy w programie Dzień Dobry TVN. Publikuje w tygodniku „Wprost”. Od maja 2010 roku prowadzi audycje poranną w radiu Tok FM. Razem z Tadeuszem Moszem prowadził na antenie TVP1 program publicystyczny „Kto za to zapłaci?”, a z Romanem Kurkiewiczem program „Dwie prawdy” w TVN24.

Jako ekspert i doradca pomagał premierowi Jerzemu Buzkowi. Jest autorem podręczników do historii Odnaleźć przeszłość oraz książek Jak przetrwać w szkole i nie zwariować wydanej w 2010 roku, Zbrodnia doskonała z 2011 roku, Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec… czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom z 2015 roku i bajki Nie było telefonów? z 2018 roku. Prezes klubu sportowego Bednarska.

Lubi mówić o polskiej historii i edukacji . W ogóle – lubi mówić.

Wykład rozpocznie się 15 listopada 2019 roku o 9.30. Transmisję można będzie obejrzeć tutaj i na naszym fanpejdżu:

Data dodania: 14.11.2019 Autor: KMO