Aktualności

Co słychać w KMO Mazowsze?

9 sierpnia spotkaliśmy się online z Opiekunami KMO z woj. mazowieckiego, aby podsumować miniony rok szkolny i porozmawiać o planach na rok kolejny. Przeczytajcie, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach w KMO Wulkany Energii, KMO #laboratorium i KMO Tropiciele, których Opiekunki przygotowały na spotkanie prezentacje.

Wakacyjne spotkanie miało kameralny charakter, uczestniczyło w nim 8 Opiekunek KMO (co zaskakujące, ale także bardzo miłe, odwiedziły nas 2 osoby z innych województw). Atmosfera zachęcała do rozmów i dopytywania się o szczegóły prowadzonych działań i wydarzeń.

Główną część spotkania stanowiły prezentacje działań 3 klubów, w których mimo pandemii i edukacji zdalnej działo się wiele:

W KMO #laboratorium z Żyrardowa (Opiekun: Małgorzata Sadowska) w pierwszych miesiącach roku szkolnego starsi uczniowie i uczennice spotykali się po lekcjach i eksperymentowali „na żywo”. Po przejściu na edukację zdalną ze względu na obciążenie zajęciami, nie było to już możliwe. W warunkach online wystartował jednak cykl spotkań w duchu KMO z dziećmi z klas pierwszych, dla których takie zajęcia były nowością. Kto wie, może dzięki temu doświadczeniu w szkole powstanie na stałe nowy klub? W II semestrze starsi klubowicze i klubowiczki przeprowadzili m. in. projekt badawczy „Oko w oko z rozwielitką”. W miarę możliwości, w reżimie sanitarnym, odbywały się sporadyczne spotkania w szkole, np. wystawa map i towarzyszące jej zajęcia warsztatowe.

W KMO Wulkany Energii w Warszawie (Opiekun: Monika Kokosza), jak co roku energii i pomysłów do działania nie brakowało. Klub eksperymentował zarówno w pierwszych miesiącach nauki w szkole, jak i w czasie edukacji zdalnej przed komputerami. Praca w domach oznaczała jednak wybór prostszych eksperymentów i takich, które uczniowie i uczennice mogli przeprowadzić w pełni bezpiecznie. Klub zrealizował także kilka projektów, m. in. o jogurcie oraz „Oko w oko z rozwielitką”. Tuż po powrocie do szkoły klub zorganizował eksperymentowanie w czasie warszawskiej Nocy Muzeów. Goście mogli odwiedzić liczne stacje naukowe i odkrywać wybrane zjawiska pod kierunkiem klubowiczów i klubowiczek.

KMO Tropiciele (Opiekun: Agnieszka Miller) we współpracy z innymi klubami działającymi w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Legionowie zorganizował kolejną, 11. (!), edycję Przedszkolnego Festiwalu Nauki KMO. Drugi rok z rzędu festiwal odbył się w formule online – organizatorzy zebrali i zaprezentowali na stronie Festiwalu filmiki nadesłane przez swoich klubowiczów oraz zaprzyjaźnione kluby. Festiwal przebiega pod hasłem „Nauka jest przygodą”, które ma zachęcać do eksperymentowania, wykonywania samodzielnie wybranych doświadczeń oraz prezentacji ulubionych. Zgodnie z tą ideą każdy uczestnik czy uczestniczka nakręcił filmik odpowiadający własnemu pomysłowi i wyborowi. Na stronie Festiwalu znajdują się więc powtarzające się doświadczenia (wśród przedszkolaków w tym roku królowała tęcza ze Skittlesów), jednak każda osoba wykonała go na swój własny sposób. W tej edycji Festiwalu organizatorzy skierowali zaproszenie do udziału do klubów z całej Polski, a nawet klubów zagracznicznych, co zaowocowało nowymi, ciekawymi kontaktami i współpracą.
Festiwal na Youtube

Opiekunki obecne na spotkaniu i ich kluby brały również udział w działaniach programowych KMO, takich jak konkurs Mistrzowie KMO czy tworzenie filmów edukacyjnych (premiery wkrótce).

Spotkanie zakończyliśmy prezentacją planów na rok szkolny 2021-22 oraz rozmową o nadchodzących wydarzeniach takich jak konfernecja Pokazać – Przekazać czy Letnia Szkoła Prototypowania.

 

Data dodania: 10.08.2021 Autor: KMO