Scenariusze

Przytulny dom dla owada

Autor:

Monika Mazurek

Słowa kluczowe:

owady,rozmnażanie

Cel doświadczenia:

Czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie kryją się owady? Możesz razem z nami zrobić dla nich kryjówkę.

Spis materiałów:

  1. trociny
  2. kamienie
  3. pojemnik otwarty z dziurą o średnicy około 2 cm w dnie  (może być pudełko lub miska z wydrążoną dziurką w dnie, doniczka gliniana, itp.)
  4. kawałek deski
  5. łopata

Etapy realizacji:

Doświadczenie do wykonania wiosną lub latem w terenie.

 

  1. Wykop w ogrodzie, lesie lub parku dziurę, na jej dno rozrzuć trociny (będą one izolowały termicznie owadzi domek).
  2. Postaw pojemnik z otworem z dziurką do góry. Zasyp dziurę ziemią dookoła pojemnika, tak aby tylko otwór pojemnika wystawał.
  3. Następnie z czterech stron pojemnika połóż kamienie, na nich połóż deskę. Pomiędzy deską a otworem pojemnika na pozostać przestrzeń, tak aby mogły do niego wlatywać owady. Deska ma chronić otwór przed deszczem i śniegiem.
  4. Obserwuj czy dom zostanie zamieszkamy przez owady.

Możesz użyć pojemnika z zamknięciem, żeby na koniec go otworzyć i sprawdzić, czy coś zamieszkało Twój domek. Pamiętaj, żeby obserwować go z zachowaniem środków bezpieczeństwa – jeśli będziesz chciał go otworzyć, to najlepiej w grubych rękawiczkach ogrodowych.

!!!UWAGA!!! Niektóre owady mogą być niebezpieczne (np. szerszenie lub osy), jeśli zaobserwujesz, że zasiedliły one zbudowany przez Ciebie domek, nie zaburzaj ich siedliska, a jeśli gniazdo takich niebezpiecznych owadów znajdzie się blisko siedlisk ludzkich (jeśli np. zrobiłeś je we własnym ogrodzie) zawiadom straż pożarną i nie zbliżaj się do niego.

Pytania do doświadczenia:

Czy potrafisz rozpoznać owady, które zamieszkały w przygotowanym przez Ciebie domku?

Opis zjawiska:

Interpretacje wyników:

W celu zabezpieczenia jaj, owady budują najczęściej gniazda pod ziemią.

Ciekawostki:

  1. Owady często walczą o terytorium, np. muchówki wujkowate zrzucają z liści innych osobników tego samego gatunku. Gąsienica motyla potrafi w razie zagrożenia wydzielić brzydki zapach, w celu odstraszenia przeciwnika.
  2. Gzy składają jaja na skórze bydła lub innych zwierząt. Kiedy zwierzę liże swoją skórę, larwy trafiają do układu pokarmowego. Tam rozwijają się owady i wydostają się przez skórę, przepoczwarzając się w dorosłe osobniki.
Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator BEZPIECZEŃSTWO: Bezpieczne DZIEDZINA: Biologia,Przyroda,Zoologia POBIERZ PDF DRUKUJ Z PDF