Scenariusze

Słodkie życie pszczół

Autor:

Monika Mazurek

Słowa kluczowe:

owady,pszczoły,wzrok

Cel doświadczenia:

Pszczoła to owad przechodzący pełny proces przeobrażenia. Z jaja wykluwa się larwa, która kilka razy zrzuca skórę, następnie przeobraża się w poczwarkę, z niej wykluwa się dorosły owad. Poznaj życie i zachowanie pszczół oraz innych owadów.

Spis materiałów:

  1. papier w różnych kolorach
  2. szklane miseczki
  3. cyrkiel
  4. woda
  5. cukier/ inny słodki produkt

Etapy realizacji:

To doświadczenie wymaga długiego czasu obserwacji i można je przeprowadzać w okresie wiosenno-letnim.

  1. Z każdego koloru papieru (przynajmniej pięć różnych kolorów) narysuj cyrklem koło i wytnij je.
  2. Do każdej miseczki nalej wodę i nasyp cukier, ciecz powinna być słodka.
  3. Papierowe kolorowe koła połóż na dworze (ogrodzie, balkonie, łące, lesie) a na nich postaw miseczki ze słodką cieczą.
  4. Obserwuj kto będzie odwiedzał twoje stanowisko badawcze.
  5. Zamiast cukru możesz dolać innego słodzika, np. syropu klonowego lub z agawy. Co pewien czas wymieniaj papierowe koła na inne kolory. Zaobserwuj różnice.

Pytania do doświadczenia:

  1. Dlaczego kolorowy papier pod miseczkami ma znaczenie? Sprawdź czy biały albo czarny papier będzie działał w taki sam sposób?
  2. Po jakim czasie do miseczek przyleciały owady?

Opis zjawiska:

Interpretacje wyników:

Do miseczek ze słodką cieczą zaczną przylatywać pszczoły. Pszczoły dzięki wysoko rozwiniętym oczom złożonym, potrafią rozróżniać wiele kolorów. Ich zakres widzenia rozciąga się aż do zakresu światła UV.

Ciekawostki:

  1. Pszczoły żyją w zorganizowanych społeczeństwach, a ich kolonie liczą od 20 do 80 tysięcy osobników.
  2. Największymi wrogami pszczół są szerszenie. Pszczoły z jednego podgatunku w Japonii bronią się przed nimi otaczając go tworząc zwartą kulę. W środku tego konstruktu temperatura  się podwyższa. Znajdujący się w środku osobnik ginie z przegrzania po 10 minutach. Szerszenie wytrzymują w temperaturze 46 stopni Celsjusza a pszczoła w 47 stopniach. Odkryto również, że pszczoły w tym procesie wytwarzają dwutlenek węgla.
Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator BEZPIECZEŃSTWO: Bezpieczne DZIEDZINA: Biologia,Zoologia POBIERZ PDF DRUKUJ Z PDF