Scenariusze

Łapacze snów

Autor:

-

Słowa kluczowe:

efekt Cocktail Party, słowa

Cel doświadczenia:

Jak to się dzieje, że nawet na zatłoczonym, głośnym korytarzu, gdzie rozmawia wiele osób często jesteś w stanie wychwycić, kiedy ktoś wypowiada Twoje imię? Czy łatwiej jesteś w stanie wychwycić słowa wypowiadane przez dziewczyny czy przez chłopaków?

Spis materiałów:

 1. minimum 4 uczestników
 2. kilka różnych wycinków z gazet, czasopism i/lub książek

Etapy realizacji:

 1. Stańcie w kręgu. Każdy z Was powinien mieć w rękach inny artykuł z gazety lub czasopisma. Powinny to być krótkie teksty, których przeczytanie zajmie nie więcej niż 2 minuty.
 2. Jedna osoba staje w środku kręgu.
 3. Osoby z kręgu w jednym momencie zaczynają na głos czytać swoje fragmenty gazet i czasopism.
 4. Osoba w środku zamyka oczy i słucha tego co czytają pozostali.
 5. Po upływie ok. 2 minut lub gdy wszyscy skończą czytać swoje artykuły, osoba ze środka kręgu wymienia słowa które wychwyciła spośród wszystkich czytanych na raz artykułów.
 6. Punkty 2, 3 i 4 powtórzcie tyle razy ile trzeba aby każdy miał okazję wysłuchać czytanych tekstów, zmieniajcie teksty, żeby każda osoba na środku na pewno słyszała je po raz pierwszy.
 7. Omówcie wspólnie słowa, które każdy z Was wyłapał

Zrób to inaczej

 • Zamiast używać gotowych fragmentów gazet, czasopism lub książek, przygotujcie kilka list słów i pojęć które będziecie czytali swojemu koledze lub koleżance w środku kręgu. Czy w ten sposób łatwiej będzie tej osobie zapamiętywać padające słowa?
 • Wymieniajcie się tym co czytacie np. niech dany fragment czytany przez mężczyznę będzie teraz czytany przez kobietę. Czy coś zmieniło się w odbiorze czytanego tekstu przez osobę w środku?
 • Zamiast używać gotowych fragmentów gazet, czasopism lub książek, przygotujcie kilka list imion męskich i żeńskich. Na listach powinny znajdować się również Wasze imiona! Kto z Was jakie imiona wyłapał?

Pytania do doświadczenia:

 1. Jakie słowa najłatwiej jest nam wychwycić spośród wielu słów słyszanych naraz?
 2. Od czego zależy fakt, że jedne słowa łatwiej jest nam usłyszeć, podczas gdy inne są dla nas prawie nieuchwytne?
 3. Czy wszyscy będziemy słyszeć te same słowa?

Opis zjawiska:

Interpretacje wyników:

Ciekawostki:

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator BEZPIECZEŃSTWO: Bezpieczne DZIEDZINA: Psychologia, Socjologia POBIERZ PDF DRUKUJ Z PDF