Aktualności

KMO na pełnych obrotach podczas SPiN Day’u

10 listopada KMO w Warszawie i Rzeszowie wzięło udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki - SPiN Day. W Koperniku działo się bardzo dużo, m.in. pokazywanie kleszczy, sprawdzanie natężenia dźwięku i przymierzanie czepka do EEG. Relacja z Rzeszowa wkrótce.

CNK Odwiedziły cztery Kluby, które przedstawiały doświadczenia inspirowane polskimi naukowcami:

  • Wulkany Energii prowadzone przez Monikę Kokoszę,
  • Atomówki i Robale prowadzone przez Anię Baran,
  • Oczami Młodego Fizyka prowadzone przez Beatę Brodowską,
  • Koło Młodego Badacza prowadzone przez Magdę Paluch.

Klubowicze budowali struktury krystaliczne z chrupek inspirowane doświadczeniami profesora Andrzeja Mycielskiego, autora metody otrzymywania super czystych metali: Magnezu i Manganu. Prezentowali właściwości cieczy nienewtonowskiej, która stała się inspiracją do stworzenia kamizelki kuloodpornej. Na cześć Polaków – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy odegrali ogromną rolę w dekryptażu Enigmy – Klubowicze opowiadali o różnych kodach. Inspirowani lekcjami Skłodowskiej, które przeprowadzała dla swoich córek, sprawdzali też, jak pływają jajka w zależności od cieczy, w jakiej zostały zanurzone oraz od ich poziomu świeżości (na szczęście żadne się nie stłukło ;).

Klubowicze w sytuacjach stresowych radzili sobie jak zawodowcy, brylowali przed zwiedzającymi w różnym wieku i zachęcali do eksperymentowania jak rasowi popularyzatorzy nauki. Wiem, że to właśnie od Was – Opiekunów czerpią odwagę, żeby przeprowadzać doświadczenia, nie bać się porażki i zadawać pytania. Wszyscy wiemy, że nie są to oczywiste umiejętności, których trudno uczyć i niewiele osób się tego podejmuje. Tym bardziej Wasz praca w tym zakresie jest cenna!

Jeśli chcecie sami wykonać doświadczenia prezentowane przez KMO podczas SPiN Day w CNK, koniecznie odwiedźcie naszą zakładkę Scenariusze, gdzie w okolicach 20 listopada pojawią się nowe opisy doświadczeń. Szukajcie pod hasłem „polscy naukowcy”!

Po zaprezentowaniu swoich doświadczeń Klubowicze mogli z rodzicami zwiedzać Centrum i wziąć udział w innych atrakcjach: pokazach naukowych, prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez zaproszonych specjalnie na tę okazję polskich naukowców.

Opiekunów z Mazowsza zapraszamy za rok – to świetny trening przed konkursem na wystąpienie na Pikniku Naukowym, a także okazja do zaprezentowania klubu przed szeroką publicznością.

Zofia Magier

Data dodania: 13.11.2018 Autor: Administrator