Aktualności

Jestem dumna z gruzińskich KMO

W tym roku, Centrum Nauki Kopernik zaprosiło do współpracy Fundację Szkoła z Klasą, która obecnie odpowiada za rozwój programu KMO za granicą. Dzięki niej, KMO w Gruzji otrzymały drugie życie. "KMO w Gruzji" to pilotaż. Doświadczenia z jego realizacji wykorzystamy do opracowania modelu wspierania klubów w innych krajach regionu. O historii i teraźniejszości gruzińskich KMO oraz swojej pracy w roli koordynatorki projektu opowiada Megi Bibiluri, Gruzinka z polską duszą, od 7 lat związana z KMO

Ile KMO działa w Gruzji?

Obecnie zarejestrowanych jest 150 klubów. Według danych z 2018 roku w każdym regionie  kraju, oprócz Swanetii i Gurii, działa co najmniej jeden KMO. Najwięcej takich klubów jest w Tbilisi.

Od czego się zaczęło?

Idea klubów obecna jest w Gruzji od ponad 7 lat. Pierwszy KMO został założony w szkole publicznej w miejscowości Wariani, w regionie Kartlii Wewnętrznej. Zaczęło się od projektu „Ściśle fajna lekcja”, zrealizowanego przez Fundację Partners Polska we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Ponad 300 nauczycieli otrzymało podręcznik „Interesująca lekcja pod względem naukowym” zawierający scenariusze 40 eksperymentów, które można wykonać przy użyciu materiałów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym.

Pomysł poznawania nauki poprzez tanie, ale innowacyjne narzędzia i metody nauczania spotkał się dużym powodzeniem i zyskał wsparcie władz. Nawiązano współpracę pomiędzy polskimi a gruzińskimi szkołami w celu dalszego pogłębienia wzajemnych relacji i wymiany doświadczeń.

Polsko-gruzińska współpraca w KMO

Jak zorganizowana jest gruzińska sieć klubów?

Rolę centralnego koordynatora pełni Ilia State University, który od lat współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. W pięciu regionach działają też lokalni koordynatorzy, którzy ściśle współpracują ze szkołami oraz samorządami i zajmują się promocją programu. W przeciwieństwie do Polski, gdzie rolę regionalnych koordynatorów pełnią instytucje, w Gruzji zajmują się się tym zwykli Opiekunowie KMO.

Na czym polega twoja praca?

Jestem dumna, że w pracuję w Fundacji Szkoła z Klasą, gdzie koordynuję wszystkie działania w ramach programu „KMO w Gruzji” i współpracuję z Ilia State University, pomagając mu w rozwoju instytucjonalnym KMO. W grę wchodzą takie zagadnienia jak planowanie strategiczne i koordynacja, organizacja konsultacji eksperckich oraz poszukiwanie osób, które będą mogły wzbogacić program swoim udziałem. Szczególnie zależy mi na tym, żeby nie były to jednorazowe działania, ale takie, które przełożą się na stabilność i rozwój programu w kolejnych latach. Pracuję też nad adaptacją polskich materiałów na język gruziński – poświęcam dużo czasu temu, żeby miały lokalny kontekst.

Jakie imprezy stale goszczą w kalendarzu KMO w Gruzji?

Ilia State University od 2012 przy wsparciu Centrum Nauki Kopernik organizuje w Tbilisi Pikniki Naukowe, w których aktywnie biorą udział KMO z całego kraju. W 2018 roku odbyło się też w stolicy Forum KMO, w którym wzięło udział około 100 Opiekunów z różnych regionów Gruzji. W tym roku miało miejsce po raz trzeci, ale po trzyletniej przerwie, i było nietypowe. Oprócz Opiekunów z każdego klubu przyjechało po dwóch uczniów, którzy zaprezentowali swoje projekty. Uważam to za duży sukces.

Relacja z Forum KMO w Tbilisi

Dlaczego?

Wcześniej Opiekunowie chcieli pokazać przede wszystkim siebie. Teraz dotarliśmy do poziomu, na którym uczniowie mają przestrzeń do zaprezentowania się bez udziału nauczyciela. Pełni on jedynie rolę mentora. Uczniowie i Opiekunowie mają partnerską relację. Często podkreślają, że uczą się od siebie nawzajem.

Obserwujesz rozwój programu KMO w swoim kraju od samego początku.

Zrealizowałam ok. 25 projektów i uczestniczyłam w zakładaniu pierwszych klubów w Gruzji. Pamiętam czasy, kiedy przygotowywano się do otwarcia Centrum Nauki Kopernik. Wówczas byłam koordynatorką w programie Fundacji Partners Polska i organizowałam wizytę gruzińskich nauczycieli w Centrum, gdzie zapoznali się z ideą KMO.

Nauczyciele z Batumi w Gruzji w CNK

W 2011 roku powstały zalążki klubów, w 2012 roku byłam na pierwszym Forum KMO wraz z kilkoma klubami, a dziś jestem szczęśliwa, że w Gruzji działa ponad 150 KMO. Są pod opieką doświadczonych koordynatorów i trenerów, którzy mogą dzielić się swoją wiedzą z przedstawicielami Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy oraz innych państw.

Czy chcesz coś przekazać polskim Opiekunom KMO?

Chciałabym wszystkim serdecznie podziękować za ogrom pracy i serca włożony w rozwój klubów. Mogę im tylko życzyć powodzenie we wszystkich poczynaniach i trzymać kciuki, aby tak wspaniale rozwijały się dalej.

Rozmawiał: Piotr Włodarczyk

 

Program „Kluby Młodego Odkrywcy w Gruzji” realizowany jest przez Fundację Szkoła z Klasą. Partnerem merytorycznym jest Centrum Nauki Kopernik – Koordynator programu Kluby Młodego Odkrywcy, a strategicznym – Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Gruzińskim partnerem jest Ilia State University. Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „RITA – Przemiany w regionie”, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.

Data dodania: 03.12.2018 Autor: Administrator